Archiwum
15.03.2017 - Zmiana nazw przystanków w Rudzie Wielkiej
SŁOWA KLUCZOWEgm. Wierzbica, Ruda Wielka, nazwy ulic
Rada Gminy Wierzbica w dniu 13 lutego 2017 r. podjęła Uchwałę Nr XXXII/198/2017 w sprawie nadania nazw ulic w miejscowości Ruda Wielka.
Uchwała ta, po publikacji w Dz.U. Województwa Mazowieckiego wchodzi w życie z dniem 15.03.2017 roku. W związku z tym, na tej witrynie ulegną zmianie nazwy następujących przystanków:
- Ruda Wielka na Ruda Wielka I (Radomska / Wierzbicka) - w obu kierunkach, oraz
- Ruda Wielka / Błędów na Ruda Wielka II (Wierzbicka) - tylko w kierunku Wierzbicy.
Zmiany nazw przystanków dotkną tylko linii [E].
10.02.2017 - Komunikacja podmiejska podczas ferii zimowych
SŁOWA KLUCZOWEferie zimowe
Zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji Narodowej (MEN) ws. terminów ferii zimowych w roku szkolnym 2016/2017, ferie zimowe w woj. mazowieckim odbędą się w dniach 13 - 24 lutego 2017 r. Wobec tego, w tym okresie - w dniach od poniedziałku do piątku - na niektórych komercyjnych liniach podmiejskich (literowych) obowiązuje rozkład "w dni robocze, wolne od nauki szkolnej".
Zwykłe linie miejskie (cyfrowe) kursują bez zmian.
28.01.2017 - Nowa trasa linii 26 na terenie miasta, wydłużenie do Wacyna
SŁOWA KLUCZOWEm. Radom, Wacyn, ITS, MPK, linia 26, zmiana trasy
Po 28. miesiącach linię 26 przestaje obowiązywać kryterium uliczne w centrum Radomia, które wymuszone było likwidacją pętli OBOZISKO/Wernera na potrzeby budowy nowego obiektu handlowego - RHM. Nowa pętla tej linii została wyznaczona aż na Wacynie, przy ulicy Uniwersyteckiej. 26-ka obsłuży tym samym takie obiekty, jak Radomskie Centrum Onkologii czy Zespół Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej. Poprawi się również obsługa komunikacyjna Wacyna. Do nowej pętli, od przystanku Struga / pl. Jagielloński autobusy pojadą ulicami: Struga, Wernera, hetm. Czarnieckiego, Malczewskiej, Przytycką i Uniwersytecką. Trasa kursów wariantowych do/z JANISZEWA pozostaje bez zmian.
W związku z likwidacją wspomnianego kryterium ulicznego w Śródmieściu, dla linii 26 przestają obowiązywać następujące przystanki:
- Malczewskiego / Kazimierza Kelles-Krauza (w kierunku ronda pl. Króla Kazimierza III Wielkiego);
- Reja / Wolność (w kierunku ronda pl. ks. Kotlarza) oraz
- Montwiłła-Mireckiego / Reja.
Na nowym odcinku trasy podstawowej linię 26 będą obowiązywały następujące przystanki:
- Wernera / Malczewskiego (dotychczas przystanek na trasie wariantowej, tylko do JANISZEWA);
- Wernera / Montwiłła-Mireckiego (dotychczas przystanek końcowy na trasie podstawowej, w kierunku GROSZOWIC/Myśliszewic);
- Wernera / Montwiłła-Mireckiego (dotychczas przystanek na trasie wariantowej, tylko do JANISZEWA);
- Wernera / Chłodna (dotychczas na trasie wariantowej, w obu kierunkach), a ponadto
- hetm. Czarnieckiego / Zielona;
- Malczewskiej / Langiewicza;
- Przytycka / Malczewskiej NŻ;
- Przytycka / Uniwersytecka (tylko w kierunku GROSZOWIC / Myśliszewic);
- Uniwersytecka / Przytycka (tylko w kierunku nowej pętli WACYN / Uniwersytecka);
- Uniwersytecka / Szpital oraz pętla
- WACYN / Uniwersytecka.
jquery lightbox videosby VisualLightBox.com v5.9
|
Z uwagi na już istniejącą w tej dzielnicy inną pętlę (WACYN linii 10), nastąpi zmiana jej nazwy na WACYN / Osiowa, natomiast pętla dla linii 26 przyjmie nazwę WACYN / Uniwersytecka. |
02.01.2017 - Zmiany brygadowe
SŁOWA KLUCZOWEgm. Zakrzew, gm. Jedlińsk, Dąbrówka Podłężna, Taczów, Walkiewicz, linia Z, brygada
W raz z Nowym Rokiem na linii Z zostaną wprowadzone zmiany brygadowe. Dotychczasowa brygada całodzienna obsługiwana autobusem klasy maxi zostanie podzielona. Kursy wykonywane przed południem będą obsługiwane przez autobus klasy midi, natomiast kursy po południu będą wykonywane bez zmian, tj. solówką (tuż przed południem będzie dokonywana stała podmiana wozu na zajezdni w Sławnie).
jquery lightbox videosby VisualLightBox.com v5.9
|
Ponadto, trasa kursu wykonywanego o 6:15 będzie skrócona. Midibus dojedzie do przystanku Legęzów, po czym w miejscowości Dąbrówka Podłężna skręci w drogę gminną w kierunku Taczowa i tam, od przystanku Wola Taczowska pojedzie stałą trasą. W celu kontynuowania jazdy do miejscowości: Dąbrówka Podłężna (Kolonia Piaski), Gustawów, Gulin (Sachalin, Kolonia, Patyjałek), Gulinek, Taczów (Taczówek), Wola Taczowska (Kieterów) należy przesiąść się w Dąbrówce Podłężnej do kolejnego midibusa, który również pojedzie do Radomia. Powyższa zmiana będzie obowiązywać tylko w dni powszednie. |
01.01.2017 - Zmiany taryfowe w komunikacji miejskiej
SŁOWA KLUCZOWEtaryfa, bilety
Wraz z nastaniem nowego, 2017. roku zmienią się ceny niektórych biletów, powstaną też nowe ich rodzaje, a ponadto zmiany dotkną uprawnień do przejazdów bezpłatnych i ulgowych.
Ulegnie obniżeniu cena biletów jednorazowych kupowanych poprzez Radomską Kartę Miejską (RKM) - z 2,80 PLN do 2,40 PLN (normalny) i z 1,40 PLN do 1,20 PLN (ulgowy).
Ale coś za coś. Wzrosną ceny karnetów 10-przejazdowych - z 2,40 PLN do 2,80 PLN (normalny) i z 1,20 PLN do 1,40 PLN (ulgowy). [Bilet elektroniczny jest tańszy niż drukowanie i kolportaż biletów papierowych.]
Zostaje wprowadzony nowy bilet papierowy - 1-godzinny na wszystkie linie (z możliwością wielokrotnych przesiadek) w cenie 3,80 PLN (normalny) i 1,90 PLN (ulgowy).
Na RKM zostanie wprowadzonych kilka nowych rodzajów biletów.
Dla posiadaczy Radomskiej Karty Seniora - bilet seniora w cenie 100 PLN, ważny przez 12 m-cy kalendarzowych.
Dla młodzieży uczącej się oraz studentów - bilet semestralny w cenie 160 PLN, ważny przez 5 m-cy (IX-I, II-VI), a dla posiadaczy kart Rodzina Plus - 130 PLN. Będzie możliwość zakupu biletu szkolnego na cały rok szkolny (10 m-cy, IX-VI) w cenie 300 PLN, a dla posiadaczy karty Rodzina Plus - 240 PLN.
Rozszerzeniu ulegnie grupa osób uprawnionych do bezpłatnych przejazdów. Prawo takie będą posiadali krwiodawcy: mężczyźni - po oddaniu 18 l krwii (do tej pory było to 25 l) oraz zasłużeni dawcy przeszczepów. Ponadto, prawo do bezpłatnych przejazdów będą mieli osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym (z przyczyn oznaczonych symbolami: 01-U, 02-P, 05-R i 12-C). Ulga będzie zakodowana na RKM.
Dzieci w wieku do lat 6. będą mogły korzystać z komunikacji za darmo na podstawie dowolnego dokumentu stwierdzającego tożsamość i wiek.
Ze 150 PLN do 180 PLN wzrośnie wysokość opłaty dodatkowej za przejazd bez ważnego biletu. Bez zmian pozostanie wysokość tej opłaty w przypadku uiszczenia jej w ciągu 7. dni od wystawienia wezwania do zapłaty - 90 PLN (tym samym wzrośnie rabat - z 40% do 50%).
Posiadanie RKM z zakodowaną ulgą ułatwia czynności podczas kontroli biletów - nie trzeba okazywać legitymacji (szkolnej, osoby niepełnosprawnej, ZUS-u itp.) lub dowodu osobistego.
Wykaz i cennik biletów oraz wykaz stosowanych ulg w komunikacji miejskiej jest dostępny w sekcji BILETY.